Putovanje sa decom ili bebom

Putovanje sa bebom može biti jako stresno naročito ako ni sami niste ljubitelj avionskog prevoza. Pre polaska proverite let – ako je let odložen ili otkazan, poštedećete sebe čekanja na aerodromu sa bebom ili malom decom. Na aerodrom dođite malo ranije kako biste izbegli gužve i kako biste na vreme ukrcali prtljag i kolica. Pitajte službenika avio kompanije da Vas uputi na kapiju za ukrcavanje porodica sa malom decom ili bebama. Ako ste u mogućnosti, uskladite vreme letenja sa rasporedom spavanja vaše bebe. Verovali ili ne, najbolje vreme za letenje je ono kada se bebi najviše spava.

Beba do 2 godine (rečnikom avio-kompanija – infant) u avionu ne mora da koristi posebno sedište, dok dete starije od 2 godine (child) mora da koristi posebno sedište.  Za decu do dve godine (infant) često se ne plaća  avionska karta, ili u nekim situacijama možete platiti simboličnu naknadu tj. samo pojedine takse. Deca do 12 godina, obično imaju popust na avio karte, koji najčešće zavisi od destinacije i putničke klase kojom se putuje. Jedna od najvažnijih stvari, koju možete učiniti kada putujete sa decom ili bebom, jeste da dobro izaberete stvari koje ćete poneti.

 

Osnovne stvari za bebu koje treba poneti na let:

 

  • Pelene i maramice (većina aviokompanija dozvoljava dodatnu torbu sa pelenama)
  • Ponesite maramu za nošenje beba. Sa bebom u marami ćete se mnogo lakše kretati kroz aerodrom (posebno ako vučete kofer, gurate kolica ili vodite još jedno dete)
  • Adekvatne zalihe hrane – ako ne dojite, ponesite dodatnu hranu za slučaj da let kasni. Kada putujete sa bebom, niste ograničeni pravilom 100 ml. Na šalteru za čekiranje morate prijaviti hranu za bebe, lekove..
  • Ekstra odeća – za slučaj da bebu treba presvući
  • Kese sa zip zatvaranjem – odlično će poslužiti za prljavu odeću, prljave pelene i ostatak užine

 

Osnovne stvari za dete koje treba poneti na let:

 

  • Užina ili slatkiš – izaberite ono što Vaše dete najviše voli da jede
  • Maramice ili ubruse
  • Aktivnosti – razmislite čime se vaša deca zabavljaju kod kuće, a da se to može raditi u avionu u tišini. DVD plejeri, lutke, knjige, papir i bojice… su neke od ideja. Ponesite puno različitih stvari da im zaokupite pažnju!

 

Deca koja putuju bez pratnje odraslih (UM)

 

Deca od 5 do 12 godina starosti koja putuju bez pratnje starijih lica, pripadaju kategoriji putnika, deca bez pratnje (Unaccompanied Minor ili skraćeno UM). Deca do 5 godina starosti mogu putovati u pratnji brata/sestre starijih od 12 godina ili bilo koje druge osobe starije od 16 godina.

 

Roditelji/staratelji koji šalju dete na put bez pratnje u obavezi su:

  • da potpišu poseban obrazac pod nazivom “Uputstvo za prevoz UM (Handling advise for UM)”, kojim se regulišu uslovi za prevoz deteta bez pratnje
  • da obezbede sve potrebne prevozne dokumente za dete – pasoš, vizu (ukoliko je neophodna), avionsku kartu
  • da ostanu na aerodromu sve do poletanja aviona, zbog eventualnog kašnjenja ili otkazivanja leta
  • da u navedenom obrascu obavezno evidentiraju lice (ime, adresa, telefon) koje čeka dete, kao i da obezbede da to lice bude na aerodromu u vreme predviđeno za dolazak aviona
  • da se postaraju da u dečijem prtljagu nema robe koja podleže carini, kao ni predmeta koji nisu za dečiju upotrebu, niti spadaju u neki od nedozvoljenih predmeta.