Izbor i rezervacija sedišta u avionu

Prilikom rezervacije i kupovine aviokarte imate mogućnost da izaberete željeno sedište. Od velikog značaja za ovaj izbor je informacija o tipu aviona kojim ćete leteti. Ovu informaciju takođe možete dobiti već prilikom rezervacije.

Lowcost aviokompanije dodatno naplaćuju mogućnost da se rezerviše određeno sedište. Klasične aviokompanije do sada nisu posebno naplaćivale  rezervaciju sedišta ali se u poslednje vreme mogu čuti vesti da neke kompanije izbor sedišta svrstavaju u doplatne opcije.

Posebna sedišta kao što su ono pored izlaza za slučaj opasnosti ili sedišta za majku sa bebom (sa prostorom za dečju korpu).

Kako se može rezervisati sedište?

  • Ukoliko putujete u maloj grupi, prilikom šalterskog čekiranja naglasite službeniku da ste u grupi i da želite da putujete zajedno na susednim sedištima, kako vas službenik ne bi razdvojio.

Online tokom samostalne rezervacije i kupovine preko interneta

  • U agenciji prilikom kupovine karte ako to je ta opcija ponuđena u rezervacionom sistemu
  • Samostalno prilikom online registracije za let (online check-in)
  • Prilikom šalterske registracije za let (desk check-in) tako što ćete naglasiti službeniku aviokompanije koje vam je željeno mesto u avionu.

Ukoliko ne uraditi ni jednu od ovih opcija sedište će vam biti automatski dodeljeno prilikom online registracije ili će vam službenik dodeliti prvo slobodno prilikom šalterske registracije.

Izbor sedišta je veoma važan za mnoge putnike. Sedišta se označavaju brojevima i slovima. Prvo se ispisuje broj koji označava red a zatim mu se dodaje slovo koje predstavlja oznaku kolone. Na primer, sedište 5C u Boeingu 737 je sedište pored prolaza u 5 redu sa leve strane kabine. Od pozicije sedišta dosta toga zavisi.

Legroom

kojim se označava “prostor za noge” odnosno prostor između dva susedna sedišta u istoj koloni. Visoki putnici neće biti srećni ako moraju više sati da provedu na sedištu koje ne nudi dovoljno prostora za njihove duge noge. Krupnijim putnicima je pak bitnije da imaju više prostora u odnosu na susedna sedišta u istom redu. Za razliku od legrooma-a ovaj prostor je ipak standardniji i sa manjim razlikama.

Konfiguracija sedišta

Konfiguracija sedišta se predstavlja kao “broj + broj” što označava raspored kolona sedišta i prolaza. Standardni način za označavanje kolona je uz pomoć velikih slova abecede.

Kao najstandardnija konfiguracija se uzima 3+3 odnosno ABC+DEF. Slovni raspored zavisi od aviokompanije. Oznake sedišta se nalaze iznad a broj reda je bočno na pregradama za ručni prtljag.

Sedišta mogu biti konfigurisana u sledećem rasporedu kolona: 1+1, 1+2, 2+2, 2+3, 3+3, 2+3+2, 2+4+2, 3+4+3. U velikim širokotrupnim avionima ili onima koji imaju dve palube postoji više različitih rasporeda sedišta.

Saveti za izbor sedišta:

  • Ukoliko se plašite letenja izaberite prednje redove pošto je osećaj leta najstabilniji a i blaži je osećaj prilikom poletanja i sletanja pošto se vrh aviona prvi diže i prvi spušta. Takođe birajte red do prolaza umesto do prozora. ovo posebno uradite ako je strah od letenja u velikoj meri posledica vašeg straha od visine.
  • Ako ste ljubitelj letenja onda bi vam najverovatnije najviše prijalo da sedite u kokpitu ali treba da znate da je tamo strogo zabranjen ulazak. Oni koji su imali tu privilegiju da se voze u kokpitu znaju da je osećaj neprocenjiv.
  • Osobe koje vole da posmatraju predele iznad kojih lete treba da rezervišu sedište pored prozora.

 

TIPOVI AVIONSKIH SEDISTA

Mogućnost izbora sedišta u zavisnosti od njegovog kvaliteta je sužena na tip sedišta koji koristi aviokompanija u svojim avionima. Putnik može izborom putnog razreda (klase) da izabere i određeni kvalitet sedišta ali je i tu mogućnost izbor sužen na ona sedišta koja kompanija poseduje. Međutim kada se o poziciji sedišta tiče tu je izbor uvek isti. Putnici će izabrati sedište pored prozora ili pored prolaza u skladu sa svojim afinitetima. Da bi putnik napravio dobar izbor potrebno je da pre rezervacije sedišta upozna konfiguracija putničke kabine. Ona se razlikuje u zavisnosti od tipa aviona, organizacije putnih razreda aviokompanije i namene aviona. Ako je na primer avion namenjen čarter letovima onda će njegova putnička kabina biti jednostavno konfigurisana sa samo jednim putnim razredom pa je onda i konfiguracija sedišta drugačija od istog tipa aviona koji se koristi na redvonim linijama koje imaju više različitih putnih razreda (klasa).

U zavisnosti od pozicije postoje sledeći tipovi sedišta:

Sedišta pored izlaza za slučaj opasnosti
(emergency seat)

Ova sedišta se, kako im i ime samo kaže, nalaze pored izlaza za slučaj opasnosti. ova sedišta nude najveći konfor pošto je i razmak ka sedištu ispred značajno veći. Međutim ova sedišta imaju ograničenje u smislu koji putnici mogu da ih rezervišu.

Zbog njihovog položaja putnik koji ga rezerviše mora biti sposoban da u vanrednim situacijama odreaguje na predviđen način i otvori vanredni izlaz i oslobodi prolaz. Ovu proceduru putniku posebno objašnjava neko od kabinskog osoblja.

Putnik na ovom sedištu mora biti i spreman i voljan da to uradi a od procene kabinskog osoblja zavisi i da li će tokom leta ostati na izabranom sedištu. Ukoliko kabinsko osoblje proceni da osoba koja se tu nalazi nije spremna ili sposobna na saradnju može je premestiti na neko drugo mesto. Zato se prilikom rezervacije osoba obavezno mora upoznati sa potrebnim uslovima. Kod lowcost aviokompanija se ovakvo sedište plaća više nego obično.

Sedišta pored prozora
(window seat)

su veoma popularna kod osoba koje vole da posmatraju predele iznad kojih putuju. Sedenje pored prozora je manje udobno zato što putnik ima samo mali prostor ispred sebe na raspolaganju. Prilikom ustajanja mora da pomera saputnike koji sede pored njega.

Ova sedišta treba obavezno izbegavati ukoliko putnik ima strah od letenja ili samo strah od visine. U tom slučaju treba da bira sedište pored prolaza.

Sedište pored prolaza
(aisle seat)

Osobe koje se plaše letenja, kojima je bitan osećaj slobode da mogu ustati kad god požele a da ne moraju nekoga da pomeraju treba da izaberu sedište pored prolaza.

Na ova sedišta se takođe smeštaju osobe sa posebnim potrebama (slabo pokretne osobe) kao i osobe kojima je dodeljena pratnja tokom leta kako bi mogle biti pod lakšim nadzorom kabinskog osoblja.

Sedište ispred / iza pregrade
(bulkhead seat)

Ovo su posebno zanimljiva sedišta. Ako se nalaze iza pregrade što su obično sedišta u prvom redu ekonomske klase onda su u pitanju fantastična mesta gde putnici imaju više prostora. Ako se pak radi o sedištima ispred pregrade (obično u poslednjem redu) onda su to loša sedišta pošto se ne mogu oboriti (nagnuti) za spavanje pa samim tim i ne nude standardanan komfor. Sa ovims edištima treba biti obazriv i ako se rezevišu treba paziti u kom su redu i da li je pregrada ispred ili iza. U zavisnosti od tipa aviona pregrada može biti od čvrstog materijala i tada obično služi kao stalak za štampu ili može biti obična zavesa. Pregrada na kraju aviona obično je zid kojim se odvaja deo putničke kabine u kome se nalaze toalet, bife i ostave za posadu.

U zavisnosti od naslonjača postoje sledeći tipovi sedišta:

Sedišta sa običnim naslonjačem
(Recliner seat)

Kod ovih sedišta se naslonjač može neznatno iskriviti unazad kako bi se putnici mogli lakše opustiti i odspavati. ovo su standardna sedišta u svim avionima i kod svih aviokompanija. Njihova veličina, udobnost, materijali od kojih su napravljena zavise od aviokompanije. Ovakva sedišta sa poboljšanim karakteristikama (bolji materrijali, veći komfor i prostor za putnike) su i u biznis klasi kod aviona za kraći i srednjelinijski saobraćaj.

Sedišta sa oborivim naslonjačem
(Lie-flat seat)

klasična sedišta koja se mogu oboriti tako da čine ugao od 180 stepeni kako bi putnici mogli da se “ispruže”. Ipak ova sedišta se ne mogu oboriti u potpuno horizontalan položaj već ostaju pod određenim blagim nagibom. Da bi se sedišta mogla koristiti njihova konfiguracija u putničkoj kabini je posebna i zavisi od tipa aviona i aviokompanije. Ovakva inovativnija i udobnija sedišta se nalaze u biznis i prvim razredima u širokotrupnim avionima za intekontinentalni saobraćaj.

Kombinovana sedišta
(Suit seat)

Ova najnaprednija sedišta su najnovija u aviosaobraćaju i predstavljaju veliku inovaciju za komfor i način putovanja avionom uopšte. Sedišta zapravo predstavljaju mini kabine koje u potpunosti čuvaju privatnost i putnicima omogućavaju razne kombinacije tokom putovanja. Sedišta se mogu okretati na razne strane, mogu se obarati sve do 180 stepeni u horizontalnom položaju te tako mogu pretvoriti u klasičan krevet. U kabini se obavezno  nalazi i zaseban tv set i priključci za razne elktronske uređaje koje putnik može koristiti tokom leta. Ovakva sedišta se nalaze u najvećim avionima poput džambo-džeta (Boeing 747) ili super džamba (Airbus A380) ali i u širokotrupnim avionima najnovije generacije poput Dreamliner-a (Boeing B787) ili čuvenog Boeing-ovog “Triple Seven” (B-777).